Josef Záruba

František Líbal

 6. srpna – 6. září 2022 

Velké finále v Obrazárně Želeč

„Tady je ale nacvaknuto!“ nechal se slyšet jeden z opozdilých návštěvníků Obrazárny Špejchar Želeč, kde se v sobotu dne 6. srpna odhalily hned dvě výstavy. Jemně slunný podvečer v sále nejprve zabarvila hudba,  odezněl tu úžasný koncert Anny Paulové (klarinet) a Jiřího Lukeše (akordeon) pod názvem Taneční inspirace.

Ve výročním roce obrazárny se tu v polovině léta setkala jména dvou výtvarníků spojených sousedícím místem jejich narození (Soběslav a Veselí nad Lužnicí) a provázaných hluboce citovým poutem k Jihočeskému kraji. Bytostný krajinář, František Líbal (1896-1974) je tu představen rozsáhlým souborem obrazů a navíc se konečně „dočkal“ i vydání podrobné monografie nazvané Oblaka něžného hněvu. Knihu, kterou pokřtilo hned několik osobností, si na místě pořídily víc jak dvě desítky hostů ze sto třiceti přítomných milovníků výtvarného umění.

Druhý malíř, rozený figuralista Josef Záruba (1955) vystavuje svá rozměrná plátna sdělující různé příběhy. Posunul se od dřívější běžné tvorby až kamsi k hranici hyperrealismu, ale obdiv sklízí především za svoji schopnost zpodobnit událost, situaci, scénu, kterou nastrojil a přinesl sám život. Odpozoruje anebo prožije děj, který pak zaznamená na plátno často s vyústěním do pointy. Vtipné, smutné anebo i dramatické. Malíř s titulem skromný rytíř palety a štětce, byl obdařen talentem, který je zcela mimořádný a dochází zaslouženého naplnění až v tomto čase.

Obrazárna Želeč nemohla desetileté výročí vzniku oslavit velkolepěji, než právě připomenutím těchto dvou výrazných postav výtvarného světa. Pavel Šmidrkal

Kontakt

Otevírací doba:

říjen až duben ZAVŘENO

květen až září OTEVŘENO

pondělí až čtvrtek ZAVŘENO

pátek až neděle OTEVŘENO od 10.00 do 17.00

E-mail

novakova.obora@seznam.cz

Věra Nováková: +420 602 447 099

Muzejní expozice je již plná, nové exponáty nepřijímáme.

Špejchar Želeč, 391 74 Želeč