KALOUSOVI zpod ŘÍPU, Ferdinand Kotvald

11. 5. – 23. 6. 2024

Obrazárna Špejchar Želeč rozevřela oponu letošní, již 13. výstavní sezóny důstojně i s překvapením jmen malířů. Stěny ověšené obrazy Antonína a Jana Kalouse v jedné části velké síně a díla Ferdinanda Kotvalda, instalována v druhé polovině, mocně rozdýchala dosud spící budovu. Slunce v oknech a „Violový koncert“ v podání Kristiny Fialové Nouzovské, kouzlo slyšeného a viděného umění, spojilo se v jednu hladinu a proměnilo duše hostů v malé plachetnice plující po moři výtvarné krásy, rušené jen polohlasným potleskem vlaštovčích křídel pod stropem budovy.

Mezi hosty usedlo i několik známých osobností, například umělecký fotograf Lev Pavluch nebo malíř Valentin Horba. Potlesk na závěr koncertního vystoupení Kristiny Fialové, která skvostnou hrou na violu přivolala otevřenými okny do špejcharu i dvě vlaštovky.

Křest knih Kalousovi zpod Řípu a Na kluzišti barev se odehrál v reprezentativním zastoupení představitelů samosprávy, kde kultura nezná noc. Mgr. Štěpán Ondřich, starosta města Bechyně (milovník a editor knížek poezie), pan Ladislav Stejskal, starosta obce Želeč, dále emeritní velvyslanec ČR v Argentině, předseda Klubu generálů ČR a starosta města Roudnice nad Labem, genplk. v. v. Ing. František Padělek (postrčil díla podřipských malířů do Jižních Čech). Emeritní velitel Vzdušných sil Armády ČR, předseda Sdružení čs. zahraničních letců – Východ, genmjr. v .v. Ing. Ladislav Minařik (poklonil se v místě památce letce RAF, pplk. Ladislava Říhy), ředitel Prácheňského muzea v Písku, PhDr. Jiří Prášek (muž, který dlouhá léta vedl umění za ruku vstříc návštěvníkům) a dcera majitelů špejcharu, sličná Barbora Nováková. Dárek z Pivovaru Obora, co každému vydrží doma pouze jeden večer, předávala roztomile Rozálie Nováková.

Výstava představuje Jana Kalouse jako mistra figury a portrétu, zatímco jeho otec Antonín byl známým krajinářem. Oba již mezi námi nejsou dlouhé desítky let, ale pečeť jejich umění čas nerozlomí.

Malíř Ferdinand Kotvald (1898 – 1980) je příběhem malíře, který vystoupil ze stínu zapomnění díky stoupající vlně zájmu sběratelů.

Kontakt

Otevírací doba:

říjen až duben ZAVŘENO

květen až září OTEVŘENO

pondělí až čtvrtek ZAVŘENO

pátek až neděle OTEVŘENO od 10.00 do 17.00

E-mail

novakova.obora@seznam.cz

Věra Nováková: +420 602 447 099

Muzejní expozice je již plná, nové exponáty nepřijímáme.

Špejchar Želeč, 391 74 Želeč